niedziela, 18 maja 2014

Miód z mniszka lekarskiego

Mniszek lekarski (zwany pospolicie mleczem) to wieloletnia roślina z rodziny astrowatych. Jest on bardzo cenioną rośliną w ziołolecznictwie. Niezastąpiony w leczeniu kamicy nerkowej, anemii czy reumatyzmu. Z kwiatów mniszka można otrzymać napar, który jest pomocny w leczeniu nieżytów gardła, jamy ustnej i oskrzeli. Wiosna to czas kiedy mniszek lekarki kwitnie, na łąkach pojawia się bardzo dużo żółtych kwiatków i to właśnie z tych kwiatów przygotuję miód, niezastąpiony w czasie przeziębień, który może w czasie zimy z powodzeniem zastąpić tradycyjny miód pszczeli.


Drożdżówki z konfiturą

Ciekawy pomysł na bułeczki drożdżowe z konfiturą. Dla mnie najlepsza do wypieków jest konfitura różana, więc staram się jej używać najczęściej. Fantazyjne zawinięcie bułeczek powoduje, że są one nie tylko smaczne ale również bardzo efektownie się prezentują.


Drożdżówki z serem i rodzynkami

Fantazyjnie zawinięte drożdżówki z nadzieniem z twarogu. Twaróg wzbogacony rodzynkami moczonymi w rumie.


Drożdżowy chleb pszenny z cebulką i boczkiem

Jak powstał chleb? Zaglądam do lodówki a tam z górnej półki uśmiechają się do mnie drożdże. Pytam zatem: "chcecie do mleka czy do wody?". Odpowiedziały: "do wody" ;) Pomyślałam zatem: "Ok, będzie chleb". Gdyby wybrały mleko byłoby pewnie kolejne ciasto drożdżowe :) Chleb jest upieczony na bazie drożdżowego chleba pszennego z otrębami (kliknij po przepis). Tym razem sam dodatek cebuli został wzbogacony wędzonym boczkiem, dzięki czemu sam chleb zyskał ciekawy aromat.


Czebureki (Чебуреки)

Przepis na czebureki pochodzi od znajomej z Ukrainy. W sieci znalazłam wiele przepisów na czebureki, jednak posłużę się tym otrzymanym od znajomej, gdyż mam tu pewność, że takie właśnie były przygotowywane na wschodzie. Potrawa jest bardzo prosta, jej podstawą jest pieróg smażony na głębokim tłuszczu z nadzieniem mięsnym. Nadzienie składa się jedynie z mięsa (najlepiej tłustego), dużej ilości cebuli, soli, pieprzu i wody. Duża ilość cebuli i woda sprawia, że w środku pieroga powstaje sok i właśnie obecność tego soku jest ważna w oryginalnej wersji czebureków. Czebureki powinny być spożywane prosto z patelni, wtedy są najlepsze. W mojej wersji nie można przesadzić również z ilością mięsa w pierogu, farszu ma być niewiele i ma być równomiernie rozłożony po wnętrzu, wtedy smak chrupiącego ciasta i farszu się równoważy.

Wydrukuj przepis

Przetłumacz

E-mail

Polecam również

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...